Yaşam

Gündelik Hayatın Şiirini Yansıtacak ve Sizi Düşler Dünyasına Götürecek En İyi Filmler

Hayatın en kolay anlarında bile şiir bulabileceğiniz bu sinemalar, sizi adım adım hayaller dünyasına sürükleyecek. Monoton hayatınızdan sıkıldıysanız ve hayatınızı anlamlı kılacak estetik arıyorsanız bu sinemalar tam size göre. Sorunsuz bir yolculuk geçirin! ?

Kaynak: Sinemalarla ilgili bilgiler IMDb ve TMDB sitelerinden alınmıştır.

20. Belirli Kadınlar, 2016

IMDb: 6.4

Özet : Kuzeybatı Amerika’nın uçsuz bucaksız ovalarının ortasında kendi yollarını bulmaya çalışan 4 kadının odaklandığı yapım, birbirleriyle iletişim halindeymiş gibi görünmeyen bu farklı kadınların hikayelerini incelikle anlatıyor. Çok çalışan bir avukat olan Laura Wells; Kendisine haksızlık yapıldığına inanan bir müşteri tarafından rehin alınır. Gina Lewis, eşi ve kızıyla birlikte yaşayacağı hayallerindeki evi satın almak için çalışmaktadır ancak ailede artan gerilimi hissetmemek mümkün değildir. Küçük bir kasabada yaşayan genç bir kadın çiftçi olan Jamie, yetişkinlere hukuk öğreten Elizabeth Travis’e aşık olur ya da bu son derece tuhaf ve duygusal bir dostluktur.

Oyuncular: Michelle Williams, Kristen Stewart, Laura Dern

Müdür: Kelly Reichardt

19. Keşke Burada Olsaydım, 2014

IMDb: 6.6

Özet : Aidan Bloom, 30’lu yaşlarında, para kazanmaya çalışan bir aktör ve iki çocuklu bir aile babası olmasına rağmen hâlâ gerçek kimliğini bulmaya çalışıyor. Üst üste oyunculuk seçmelerine katılır ancak aradığı rolü bulamaz. Öte yandan aile hayatındaki sorumluluklarını da yerine getirdiği söylenemez. Aidan’ın tek ihtiyacı hayatta gerçek bir hedefe sahip olmak iken, karısı Sarah’nın babası çocuklarının eğitiminden sorumludur. Ancak yaşlı ve hasta adam eğitim masraflarını ödeyemeyince çift için ciddi maddi sıkıntıların yaşanacağı bir dönem başlar. Aidan son çare olarak çocuklarını evde eğitmeye karar verir. Her ne kadar bu eğitimi çocuklarının gerçek hayatı tanıması ve öğrenmesi için bir yol olarak görse de zamanla keşfettiği ve tanıdığı şey bizzat kendisidir.

Oyuncular: Zach Braff, Joey King, Pierce Gagnon

Müdür: Zach Braff

18. Hayat Ağacı, 2011

IMDb: 6.8

Özet 1950’li yıllarda Ortabatılı bir aileyi konu alan film, ailenin en büyük oğlu Jack’in çocukluktaki masumiyetini kaybetmesinden başlayarak acı-tatlı bir yetişkinliğe geçişini anlatıyor. Bu geçiş döneminde babasıyla yaşadığı çalkantılı baba-oğul ilişkisi hikayenin merkezinde yer alır. Jack’in olgun benliği artık çağdaş çağda yolunu kaybetmiş bir bireyin kişiliğidir. Bir yandan talihin varlığını ve çıkmazlarını sorgularken bir yandan da hayatın anlamını bulmaya çalışır.

Oyuncular: Brad Pitt, Sean Penn, Jessica Chastain

Müdür: Terence Malick

17. İçinden Bir Nehir Geçiyor, 1992

IMDb: 7.2

Özet : Sevginin var olduğu ancak duyguların açığa çıkmadığı bir ailede büyüyen iki kardeş Norman ve Paul, kendilerine farklı yollar çizmeye çalışırlar. Sıkı bir din adamı olan babalarıyla birlikte çıktıkları balık tutma gezileri onları doğaya yaklaştırsa da birbirlerini tam olarak anlamalarına yardımcı olamazlar. Sonunda iki genç babalarına isyan eder; Norman eğitimine evinden uzakta bir üniversitede devam ederken, Paul Montana’da kalır ancak içki ve kumarla dolu yıkıcı bir hayat yaşar. Geçen yıllar aile bağlarını zayıflatsa da hikayelerindeki ipuçları hala balıkçılık sanatının gizeminde yatıyor.

Oyuncular: Craig Sheffer, Brad Pitt, Tom Skerritt

Müdür: Robert Redford

16. İhale Merhametleri, 1983

IMDb: 7.3

Özet Film, Mac adında tanınmamış bir taşralı müzisyenin ve küçük bir Teksas kasabasında tanıştığı genç dul kadının hikayesini anlatıyor. Aralarındaki bağ geliştikçe Mac’in karanlık geçmişi de sorunlar yaratır. Müzik yıldızı, bir anda eski kocası Mac’in uzun zamandır görmediği kızıyla birlikte ortaya çıkar. Mac’in acı dolu geçmişi onu bilinmeyen bir geleceğe mi sürükleyecek, yoksa yoluna devam edip yeni bir hayata mı başlayacak?

Oyuncular: Robert Duvall, Tess Harper, Betty Buckley

Müdür: Bruce Beresford

15. Kimse Aptal Değil, 1994

IMDb: 7.3

Özet : Sully, emekliliğini karamsarlığa kapılmadan yaşayan, yaşlanmasına aldırış etmemeye çalışan bir adamdır. Ayrıca birlikte çalıştığı Carl’ın karısıyla da hafifçe flört ediyor. Sully’nin uzun süredir görmediği oğlunun ve ailesinin kasabaya dönüşü, Sully’nin çoktan unuttuğu aile kavramıyla yüzleşmesine neden olur. Çok satan bir romandan uyarlanan filmin senaryosu yönetmen Robert Benton’a ait.

Oyuncular: Paul Newman, Bruce Willis, Jessica Tandy

Müdür: Robert Benton

14. Amerikan Grafiti, 1973

IMDb: 7.4

Özet 1962 yazında geçen film, yetişkinliğin sorumluluklarını üstlenmeden önce biraz eğlenmek isteyen Modestolu gençlerin hikayesini anlatıyor. Evden ayrılma hayali kuran Steve ve Curt’ü, o yaz sarışın kız arkadaşı Debbie ile geçireceği gecenin hayalini kuran Kurbağa Terry’yi ve 22 yaşındaki yarışçı John’u kimse durduramayacaktır.

Oyuncular: Richard Dreyfuss, Ron Howard, Paul Le Mat

Müdür: George Lucas

13. Rüzgar Bizi Taşıyacak, 1999

IMDb: 7.4

Özet : Yönetmen Behzad, film çekimi için İran’ın kırsal bir bölgesine gelir. Bölgenin yaşlılarından biri ölümün eşiğinde. Gece nöbetinde onunla birlikte kalacak. Bu şekilde sinema onun yerel topluluğa uyum sağlama çabasının ve bunun sonucunda kendi davranışını nasıl değiştirdiğinin öyküsünü anlatır. Bu arada bölgede telefonu çalışmadığı için çalan telefonlara cevap veremiyor. Sonunda Behzad zirveye doğru yola çıkar. Bu zirvede bir adam hazine arıyor. Behzad hazine için çukur kazan adamla iletişime geçmek istese de adam çukurdan çıkmaz.

Oyuncular: Behzad Dorani, Noghre Asadi, Roushan Karam Elmi

Müdür: Abbas Kiarostami

12. Ölü Adam, 1995

IMDb: 7.5

Özet 1800’lü yıllarda hayatında önemli hiçbir şeyi olmayan ve son derece sıradan bir hayat yaşayan William Blake adında genç bir adam, farklı bir deneyim yaşamak için yaşadığı toprakları terk etmeye ve bilmediği bir yerde yeni bir hayata başlamaya karar verir. Çıktığı yolculuk onu hem fiziksel hem de ruhsal olarak değiştirecek bir deneyimin başlangıcı olacaktır. Son derece kötü bir anda, Blake’in aynı adı taşıyan ölü bir şair olan William Blake olduğuna inanan ‘Kimse’ adında bir Kızılderili ile karşılaşır. ‘Kimse’ ile yapılan bu yolculuk, William Blake’in sıra dışı bir şekilde bambaşka bir insana dönüşmesine neden olur.

Oyuncular: Johnny Depp, Gary Farmer, Crispin Glover

Müdür:Jim Jarmusch

11. İstasyon Temsilcisi, 2003

IMDb: 7.6

Özet : Finbar McBride, yalnız kalmak isteyen ve bu amaçla terk edilmiş bir tren deposuna yerleşen sorunlu bir adamdır. Ancak depoya kendisinden önce gelen Olivia ve Joe ile tanıştığında aslında ihtiyacı olan şeyin farklı bir dostluk olduğunu fark eder. Olivia 40’lı yaşlarında bir oyuncu ve evliliğinin sonuna gelmiş durumda. Joe 30’lu yaşlarında bir aşçıdır. Onun tek kaygısı, diğer insanlar istemese bile insanlarla sohbet etmektir. Hayatları beklenmedik bir anda kesişen bu üç kişinin arasındaki ilginç bağ, aradıkları yalnızlığı birlikte paylaşabileceklerini gösterecek.

Oyuncular: Peter Dinklage, Patricia Clarkson, Bobby Cannavale

Müdür: Tom McCarthy

10. Şaşkın ve Şaşkın, 1993

IMDb: 7.6

Özet : Yıl 1976, yer Teksas’ta küçük bir kasaba; Okulun son gününde herkes eğlenmek ister. Alkol ve uyuşturucuyla dolu bir gecenin hikayesi.

Oyuncular: Jason London, Wiley Wiggins, Matthew McConaughey

Müdür: Richard Linklater

9. Postino Eyaleti, 1994

BEN MDb:7.8

Özet: Film bir postacının hayatını anlatıyor. Pablo Neruda adlı ünlü bir şair bir İtalyan adasına sürgün edilir ve postacı Mario onunla arkadaş olur. Mario, Neruda’nın şiirlerinden etkilenir ve onunla şiirler yazmaya başlar. Sinema aşk, dostluk, sanat, insanın gücü gibi konuları ele alır.

Oyuncular:Massimo Troisi, Philippe Noiret, Maria Grazia Cucinotta

Müdür:Michael Radford, Massimo Troisi

8. Orada Olmak, 1979

IMDb: 7.9

Özet : Chance, hatırlayabildiği kadarıyla birlikte yaşadığı yaşlı adamın evinde bahçıvan olarak çalışarak büyümüş ve hayatında hiç sokağa çıkmamıştır. Tüm hayatı, bahçede yetiştirdiği, önemsediği çiçekler ve televizyondan oluşan Chance, bir gün yaşlı adamın ölmesiyle yalnız kalır. Çünkü ev artık satılacak. Kendi varlığının dışında yaşadığına dair hiçbir delili olmayan Chance, yıllardır yaşlı adamın yanında kaldığını avukatlara kabul ettiremez. Doğum belgesi bile yok. Bir anda kendini sokaklarda bulduğunda yıllardır görmediği, bilmediği hayatın rutinleriyle tanışır. İlk kez sokaklarda yürüyor, bir arabaya biniyor… Ve bir anda şansı hiç ummadığı bir yerde dönüyor.

Oyuncular: Peter Sellers, Shirley MacLaine, Melvyn Douglas

Müdür: Hal Ashby

7. Çocukluk, 2014

IMDb:7.9

Özet: Film, aynı oyuncu kadrosuyla 2002’den 2013’e kadar bir çocuğun büyümesinin hikâyesini anlatıyor. Filmin merkezinde boşanmış anne ve babası arasında gidip gelen Mason adında bir çocuk yer alıyor. Mason’un annesi onu ve kız kardeşini tek başına büyütmeye çalışırken, babası zaman zaman ortaya çıkıyor.

Oyuncular:Patricia Arquette, Ellar Coltrane, Ethan Hawke

Müdür:Richard Linklater

6. Ölü Ozanlar Derneği, 1989

IMDb: 8.1

Özet : Ellili yılların Welton Akademisi, akademik çevrelerde önemli, disiplinli ve oldukça saygın bir okuldur. Okul yönetiminin muhafazakar ve ortodoks tutumları öğrenciler için sıkıcı ve bunaltıcı bir hal almaktadır. Okula yeni İngilizce öğretmeni John Keating’in atanmasıyla birçok şey değişir.

Oyuncular: Robin Williams, Robert Sean Leonard, Ethan Hawke

Müdür: Peter Weir

5. Hayatımızın En Güzel Yılları, 1946

IMDb: 8.1

Özet : Sınıfları, geçmişleri, yaşları ve meslekleri nedeniyle birbirlerinden ayrılan üç eski Amerikan askerinin ve sivil hayata uyum sağlarken karşılaştıkları sorunların anlatıldığı dokunaklı bir savaş sonrası destan. Bu üç adam, II. 2. Dünya Savaşı sonunda yaşadıkları şehre dönerler; Başarılı bankacı Al, sadık hayatı; Eskiden garsonluk yapan ve savaş sırasında hava kuvvetlerinde yüzbaşı rütbesine kadar yükselen Fred, savaş sırasında evlendiği ve pek de tanımadığı karısıyla kaygı verici bir karşılaşma yaşar; Eski bir öğrenci olan ve savaşta kollarını kaybeden Homer’ın, kız arkadaşının engeline vereceği tepki konusunda şüpheleri vardır.

Oyuncular: Myrna Loy, Dana Andrews, Fredric March

Müdür: William Wyler

4. Streetwise, 1984

IMDb: 8.2

Özet : Seattle’da sokaklarda yaşayan gençleri konu alan bu belgesel bir dergi makalesi olarak başladı. Film, dilencilik, fuhuş ve hırsızlık yaparak geçimlerini nasıl sağladıklarını anlatan dokuz gencin hikâyesini konu alıyor.

Oyuncular: Annie, Eddie, Antoine

Müdür: Martin Bell

3.Amelie, 2001

IMDb: 8.3

Özet Amelie, benzersiz bir dünyada yaşayan, Paris’te garson olarak çalışan saf, utangaç ve naif bir kızdır. Annesinin beklenmedik ölümü, babasının soğuk davranışları ve yaşadığı travmalar sonucunda her ne kadar sempatik ve faydasız şeylerle uğraşarak kendine eğlence yaratmaya çalışsa da aslında hayatı sıkıcı bulduğu için kendini son derece yalnız hissediyor.

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

Müdür: Jean-Pierre Jeunet

2. Bisiklet Hırsızları, 1948

IMDb: 8.3

Özet : İkinci Dünya Savaşı sonrasında geçen hikaye, fakir bir baba ile oğlunun dramını anlatıyor. Uzun süredir işsiz olan Antonio sonunda para kazanabileceği bir iş bulur. Bisikletiyle dolaşacak, duvarlara film posterleri asacak. İşinin ilk gününde bisikleti çalınan Antonio, son geliri olan bu bisikletini bir hırsıza kaptırmayacak ve oğluyla birlikte hırsızın peşine düşecektir. Savaş sonrası İtalya’da yaşanan ekonomik krize ve geçim mücadelesi veren insanların çaresizliğine dikkat çeken film, Luigi Bartolini’nin romanından uyarlandı. Dönemin toplumsal koşullarını başarıyla ortaya koyan Bisiklet Hırsızları, en iyi senaryo kategorisinde de Oscar’a aday gösterildi. Ayrıca yönetmen Vittorio De Sica film boyunca amatör oyunculara rol vermiş.

Oyuncular: Lamberto Maggiorani, Enzo Staiola, Lianella Carell

Müdür: Vittorio De Sica

1. Hayat Güzeldir, 1997

IMDb:8.6

Özet: Guido genç ve romantik bir adamdır ve Dora’ya aşık olur. Bir gün Dora ile evlenir ve oğulları Giosue doğar ancak II. İkinci Dünya Savaşı sırasında Guido ve ailesi bir Nazi toplama kampına götürülür. Guido, oğlunu eğlendirmek için absürd şakalar yapar ve onu kampın gerçekliğinden korumak için elinden geleni yapar. Sinema savaşın insanlar üzerindeki etkisini dramatik ve gerçekçi bir şekilde anlatır.

Oyuncular:Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Müdür:Roberto Benigni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler